Licznik Odwiedzin

386701
DzisiajDzisiaj249
WczorajWczoraj411
Ten tydzieńTen tydzień2778
Ten miesiącTen miesiąc9478

Mamy kolejnych nowych wyszkolonych strażaków ochotników

W dniu 10 marca 2019 r. zakończył się kolejny kurs szkoleniowy strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kętrzyńskiego.

Bardzo długie szkolenie trwające 126 godzin lekcyjnych rozpoczęło się w styczniu 2019 roku. Szkolenie przeprowadzili nieodpłatniefunkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie na terenie, obiektach i sprzęcie kętrzyńskiej Komendy. Nowi adepci strażackiej służby musieli także zaliczyć test w specjalnej komorze dymowej zlokalizowanej w Komendzie Powiatowej PSP w Ełku. Na kurs zgłoszono 10 osób i wszyscy ukończyli szkolenie z pozytywnym wynikiem. Wśród absolwentów są trzy kobiety.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania prądami gaśniczymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi, mienia i zwierząt, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Bardzo duży nacisk położyliśmy na zajęcia ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Każdy ze strażaków ochotników musiał zaliczyć bardzo trudne zajęcia praktyczne w masce i z butlą powietrzną na plecach w zadymionych pomieszczeniach i we wspomnianej komorze dymowej. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy ochotnicy podczas prawdziwych akcji ratowniczych. W niedzielę 10 marca br. odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny (ćwiczenia sprawdzające wszystkie nabyte umiejętności).

W dniu 10 marca br. Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie kpt. Kamil Golon wraz z członkami komisji kpt. Piotrem Kimbarem, mł. kpt. Jakubem Zioło oraz mł. asp. Pawłem Zapadką dokonali wręczenia świadectw ukończenia szkolenia absolwentom kursu.

W ocenie komisji powołanej przez Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie bryg. Szymona Sapiehy, egzaminy wypadły bardzo dobrze i świadczą o rzetelnym przygotowaniu się strażaków ochotników do działań ratowniczych. Cieszy fakt, że młodzi ludzie w ogóle są zainteresowani tymi trudnymi i złożonymi strażackimi zagadnieniami i że chcą należeć do ochotniczych straży pożarnych.

Kierownikiem kursu dbającym o jego prawidłowy przebieg i organizację był kpt. Piotr Kimbar.

Tekst: kpt. Kamil Golon

Opublikował: mł.asp. G.Januszkiewicz.
Copyright © 2012 KPPSP Ketrzyn. Wykonal: st.str.Grzegorz Januszkiewicz Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.