Licznik Odwiedzin

398846
DzisiajDzisiaj206
WczorajWczoraj420
Ten tydzieńTen tydzień206
Ten miesiącTen miesiąc9399

Pozar w Reszlu

Pożar w Reszlu

            W dniu 9 października 2017. ok. godz. 15. 02 strażak dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wypadku i pożarze na terenie firmy Mebelplast w Reszlu.

Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w jednym z pomieszczeń na terenie zakładu, są ranni oraz poszkodowani. Pożar wybuchł w pomieszczeniu wewnętrznej trafostacji i bardzo szybko rozprzestrzenia się na pozostałe części hali produkcyjnej. Z rannymi nie ma kontaktu, mają poważne obrażenia. Pożar zagraża pozostałym budynkom zlokalizowanym na terenie zakładu, w tym hali produkcyjnej i magazynom, w którym zgromadzone są znaczne ilości materiałów łatwopalnych w postaci drewna i półproduktów drewnianych.

Całe szczęście to tylko symulacja zdarzenia na potrzeby scenariusza strażackich ćwiczeń. Specyfika symulowanego zdarzenia wymusiła zaangażowanie wielu służb. W całych ćwiczeniach udział brali strażacy z Kętrzyna, ale również strażacy ochotnicy z Reszla i Korsz oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Dla strażaków ćwiczenia miały charakter doskonalenia zawodowego, którego podstawowym celem było:

-          prowadzenie działań ratowniczo - gaśniczych w obiektach produkcyjnych i magazynowych przemysłu meblarskiego,

-          prowadzenie działań gaśniczych podczas pożaru obiektów wielkopowierzchniowych i obiektów wyposażonych w systemy ochrony ppoż.,

-          prowadzenie działań gaśniczych z podziałem na odcinki bojowe,

-          organizacja zaopatrzenie wodnego na potrzeby działań gaśniczych z wykorzystaniem wszystkich dostępnych źródeł wody, w tym sieć hydrantowa, zbiorniki wodne, zbiorniki pojazdów gaśniczych,

-          organizacja łączności na terenie akcji w ramach odcinków bojowych oraz pomiędzy dowódcami odcinków i kierującym działaniami ratowniczymi KDR,

-          udzielanie pomocy medycznej poszkodowanym zgodnie z wytycznymi w zakresie KPP,

-          praktyczne sprawdzenie ewakuacji pracowników i przygotowanie zakładu do prowadzenia działań do czasu przybycia służb ratowniczych.

Cele stawiane przed strażakami zostały osiągnięte. Ćwiczenia zostały ocenione przez Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie st. bryg. Zbigniewa Borysa na ocenę 4 +.

Poprawić należałoby umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej, prowadzenie łączności radiowej pomiędzy poszczególnymi ratownikami oraz umiejętności skutecznego oddymiania pomieszczeń o dużej kubaturze.

Strażacy ćwiczyli w myśl zasady „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”. Ćwiczyli po to, aby w przypadku realnego zdarzenia, być przygotowanym na jak najlepsze i skuteczne prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych.

Organizatorzy ćwiczeń składają podziękowania kierownictwu Mebelplast w Reszlu za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń oraz strażakom ochotnikom z Reszla za gościnność i możliwość podsumowania całego przedsięwzięcia w miłej strażackiej atmosferze w pięknej strażnicy OSP Reszel.

Tekstł: bryg. Szymon Sapieha

Opublikował: mł.ogn. G.Januszkiewicz
Copyright © 2012 KPPSP Ketrzyn. Wykonal: st.str.Grzegorz Januszkiewicz Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.