Licznik Odwiedzin

398837
DzisiajDzisiaj197
WczorajWczoraj420
Ten tydzieńTen tydzień197
Ten miesiącTen miesiąc9390

Niebezpieczne sople i śnieg na dachach

Niebezpieczne sople i śnieg na dachach

Często poruszaliśmy już sprawy związane z zagrożeniem tlenkiem węgla oraz stanem instalacji i urządzeń grzewczych, kominowych, itp.

Dziś strażacy przestrzegają przed kolejnym zimowym zagrożeniem.

Śnieg jest często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden m 3 puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg.

Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych obiektach, np. centrach handlowych, galeriach, itp.

Jeśli właściciele, zarządcy, użytkownicy, administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet liczyć się z zamknięciem obiektu.

Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych. Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest obowiązany:

„zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

Do obowiązku powyższego powinny poczuwać się nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Odśnieżmy dachy zanim śnieg jest puszysty i lekki, za kilka dni aura może się zmienić i stanie się on mokry i znacznie cięższy.

Do wszystkich, którzy zaniedbują swój obowiązek niech po raz kolejny przemówi katastrofa hali wystawowej w Katowicach zimą 2006 r. kiedy to zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

I jeszcze jedno straż pożarna nie jest firmą świadczącą usługi z zakresu odśnieżania dachów.

Przekazał: bryg. Szymon Sapieha

Opublikował: mł.ogn.G.Januszkiewicz
Copyright © 2012 KPPSP Ketrzyn. Wykonal: st.str.Grzegorz Januszkiewicz Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.