Praca grabarza jest niezwykle potrzebna, jednak raczej trudna pod względem fizycznym, a czasem także emocjonalnym. Czy ten wysiłek zostaje odpowiednio wynagradzany? Sprawdźmy to, analizując, ile zarabia grabarz i czym się zajmuje!
Czym zajmuje się grabarz?
Choć zawód grabarza jest potrzebny ludziom od dawien dawna i sytuacja ta raczej się nie zmieni, zdarza się, że osoby pracujące na tym stanowisku wstydzą się swojej profesji. Aby przełamać to tabu, dowiedzmy się, co konkretnie należy do ich obowiązków!
Oczywiście głównym zadaniem grabarza jest przygotowanie pochówku zmarłych, na co składa się:
- wykopanie grobu,
- przygotowanie pasów potrzebnych do opuszczenia trumny,
- zasypanie powstałego wcześniej dołu.
Jeśli zmarłą osobę umieszcza się w grobowcu, kopanie grobu zastępuje odsunięcie i przeniesienie płyty oraz ustawienie jej ponownie po zakończeniu uroczystości. Jednak zakres zadań może się różnić w zależności od danego zakładu.
Do głównych, codziennych obowiązków w pracy grabarza należy także:
- pielęgnowanie, sprzątanie i pilnowanie cmentarza,
- postawienie ławeczki,
- zebranie całej ekipy grabarskiej,
- czasami ustalanie z rodziną lub bliskimi szczegółów pogrzebu,
- transport zwłok (z miejsca zgonu do zakładu pogrzebowego, z zakładu do miejsca ceremonii oraz z miejca ceremonii do grobu).
W niejednym zakładzie pogrzebowym zatrudnia się całe grono specjalistów, zajmujących się przygotowaniem ciała do pogrzebu, pośmiertnym wizażem, komunikacją z bliskimi czy przebiegiem ceremonii. Trzeba przyznać, że wymagania pracodawców na stanowisku grabarza mogą być różne, a standardy obsługi zmieniają się na coraz wyższe.
Zobacz też: Wyjątkowa atrakcja w Kętrzynie – Konsulat Świętego Mikołaja
Predyspozycje do wykonywania zawodu grabarza
Jak zapewne się domyślamy, nie każdy może zostać grabarzem, choćby ze względu na bardziej delikatną naturę czy emocjonalność. Można więc powiedzieć, że grabarz, by wykonywać codzienne obowiązki bez zarzutu, powinien odznaczać się:
- siłą fizyczną,
- empatią,
- racjonalnymi poglądami na temat śmierci,
- wytrzymałością psychiczną,
- wysoką kulturą osobistą.
Rozwińmy sobie nieco ten temat.
Ponieważ kopanie grobów czy inne prace związane z przygotowaniem grobu odbywają się bez względu na warunki atmosferyczne (a więc w dużych upałach czy podczas siarczystych mrozów), grabarzami zostają przede wszystkim silni mężczyźni. Pamiętajmy też, że największe płyty nagrobne mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów!
Poza tym niezwykle istotna jest psychika. Do codzienności należy słuchanie wiadomości o wypadkach czy trudnych okolicznościach śmierci. Do zakładu pogrzebowego przychodzą też często zapłakani klienci, a pracownicy muszą zachować spokój, takt i zarazem życzliwość. Osoby na tym stanowisku powinny więc w pewien sposób uodpornić się na te ludzkie tragedie.
Grabarz – oferty pracy
Zastanówmy się teraz, czy łatwo jest znaleźć pracę w branży pogrzebowej. Aby się tego dowiedzieć, powinniśmy przede wszystkim odwiedzić zakład pogrzebowy lub kilka takich punktów, które znajdują się w naszej okolicy. Najprawdopodobniej okaże się, że w każdym z nich potrzeba nowych pracowników.
Możemy też oczywiście poszukać ofert pracy w Internecie. Wcześniej jednak powinniśmy ustalić, czy nadajemy się do pracy związanej z kopaniem grobów, przygotowaniem pogrzebu, przygotowaniem zwłok i bliskimi kontaktami z rodziną zmarłego.
Zarobki grabarza
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, spodziewamy się pewnie, że pensja grabarza wynagradza wszelkie trudy i niedogodności. Czy faktycznie tak jest?
Niestety, wedle posiadanych przez nas danych zarobki grabarzy nie są współmierne do ich obowiązków i warunków pracy. Informacje umieszczone na portalu wynagrodzenia.pl wskazują, że mediana zarobków wynosi obecnie 3 560 złotych brutto, co daje 2 740 złotych na rękę. 1/4 najlepiej opłacanych grabarzy może liczyć na niewiele więcej – pensję powyżej 3 790 złotych brutto.
Na ostateczną kwotę ma wpływ staż pracy, wielkość i rentowność domu pogrzebowego oraz lokalizacja miejsca pracy. Na pewną stabilizację i dodatki może liczyć także grabarz zatrudniony w firmie pogrzebowej.Należy w tym miejscu dodać, że na to, ile zarabia grabarz, ma wpływ także liczba jego obowiązków uzależniona z kolei od ilości pogrzebów w danym miesiącu. Brutalnie mówiąc, im więcej pogrzebów, tym większy zarobek dla grabarzy.