Znani ludzie z borderline

znani ludzie z borderline

Borderline jest specyficznym zaburzeniem, które w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak się ono przejawia? Jacy są znani ludzie z borderline? Jak wygląda leczenie? Dowiedzmy się!

Osobowość borderline – co to takiego?

Zaburzenia osobowości typu borderline dosłownie oznaczają osobowość z pogranicza. Społeczeństwo często niesprawiedliwie ocenia takie osoby, jako histeryczne czy egoistyczne, ponieważ w ciągu krótkiej chwili ich nastrój potrafi się gwałtownie zmienić. Tak naprawdę jednak życie z zaburzeniami osobowości to ciągła huśtawka nastrojów oraz walka z myślami samobójczymi.

Terminu tego po raz pierwszy zaczął używać Robert Knight w połowie dwudziestego wieku. Chciał on odróżnić ludzi z osobowością borderline od tych, którzy cierpią na zaburzenia psychotyczne (tj. schizofrenia) i neurotyczne (np. nerwica). Ich stan rzadko się pogarsza, mamy jednak do czynienia ze stabilną niestabilnością. Osoby z borderline mają problemy z regulacją emocji i zaburzoną percepcję.

borderline co to

Zaburzenie osobowości borderline – jak wyglądają statystyki?

Zaburzenie osobowości typu borderline występuje częściej niż np. schizofrenia, co wynika bezpośrednio ze statystyk. Według badań wskaźnik zachorowalności wynosi od 0,2% do 2,8%, podczas gdy na schizofrenię choruje ok. 1% społeczeństwa.

Pacjenci leczeni szpitalnie stanowią średnio 20% wszystkich chorych. Co ciekawe, z badań możemy się także dowiedzieć, że borderline dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn (70-75%). Obecnie jednak zauważono, że proporcje te się wyrównują.

Ponieważ u osób cierpiących na ten rodzaj zaburzeń osobowości, nagminnie pojawiają się myśli, a w ich rezultacie próby samobójcze, od 3-10% umiera właśnie w ten sposób.

Redakcja poleca: Jak zostać strażakiem?

Przyczyny borderline

Osoby zmagające się z zaburzeniem osobowości typu borderline wciąż są intensywnie badane przez psychologów. Dzięki temu udało się ustalić kilka przyczyn zaburzenia. Do czynników ryzyka należy:

 • dziedziczenie,
 • doświadczenia z dzieciństwa,
 • opuszczenie przez najbliższych,
 • nierozwiązane kryzysy rozwojowe,
 • negatywne wpływy środowiska wychowawczego,
 • zespół stresu pourazowego (PTSD).

Sporo osób molestowanych w dzieciństwie cierpi właśnie na borderline, ale doprowadzić do tego zaburzenia może nawet negowanie uczuć dziecka.

borderline

Najczęstsze objawy borderline

Ludzie z osobowością borderline cierpią i nie zdają sobie sprawy, że to ich uczucia są źródłem całego bólu. Charakteryzuje ich skłonność do niebezpiecznych zachowań, np. ryzykownych i przypadkowych kontaktów seksualnych, popadania w nałogi czy samookaleczania. Mogą mieć również skłonność do niekontrolowanego wydawania pieniędzy, kleptomani, obżarstwa lub głodzenia się.

Osoby z borderline są niejako zaprogramowane do przeżywania skrajnych emocji i postrzegania świata wyłącznie w biało-czarnych wymiarach. Nieustannie odczuwają wewnętrzną pustkę i bywają nieszczęśliwi bez żadnej konkretnej przyczyny oraz tworzą niestabilne związki.

Znane osoby cierpiące na borderline

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, diagnoza, że to właśnie my cierpimy na zaburzenie osobowości chwiejnej, może wydawać się przygniatająca. Warto jednak dostrzec, że sporo osób cierpiących na borderline osiągnęło sukcesy, np. na gruncie zawodowym. Możemy ich życie przeanalizować i wyciągnąć wnioski dla siebie, by nie popełniać podobnych błędów.

Do najbardziej sławnych należą:

 • Marlin Monroe,
 • księżna Diana,
 • Marsha Linehan (opracowała program leczenia osób z tym zaburzeniem),
 • Julia Wróblewska,
 • Kurt Cobain,
 • Amy Winehouse,
 • Janis Joplin,
 • Jim Morrison,
 • Jimi Hendrix,
 • Iggy Pop,
 • Lady Gaga,
 • Jim Carrey,
 • Charlie Scheen.
znane osoby z borderline

Przykłady z kinematografii

O zaburzeniach osobowości borderline możemy dowiedzieć się także z niektórych filmów i seriali. Bohaterzy, którzy się z tym zmagali, to między innymi:

 • Lexi z serialu „Modern Love”,
 • Maria Elena z „Vicky, Christina, Barcelona”,
 • Tiffany Maxwell z „Poradnika pozytywnego myślenia”,
 • Clementine Kruczyński z „Zakochanego bez pamięci”.

Znani Polacy z zaburzeniami borderline: Julia Wróblewska i Janina Bąk

Trzeba przyznać, że kłopoty ze zdrowiem psychicznym nie są czymś, czym chętnie chwalimy się szerszej grupie osób. Bywają jednak wyjątki, także wśród polskich artystów i dziennikarzy.

Jednym z takich przypadków jest Janina Bąk, blogerka i autorka książek, która w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” przyznała: „Gdy miałam 18 lat, zaczęłam płakać i nie przestałam przez kolejne dwa lata”.

Podobną odwagą wykazała się Julia Wróblewska, która swoich fanów poinformowała poprzez media społecznościowe. Na Instagramie opublikowała wpis: „Cierpię na zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie typu granicznego (Borderline – F60.31)”.

Jak wygląda leczenie borderline?

O zaburzeniu osobowości typu borderline wiemy coraz więcej, dzięki czemu coraz łatwiej jest uzyskać fachową pomoc.

leczenie borderline

Pierwszym krokiem powinno być udanie się do specjalisty, który nas wysłucha i pomoże dobrać najlepszą formę terapii. Warto w tym miejscu podkreślić: istnieją skuteczne terapie do walki z zaburzeniem borderline! Może być to terapia grupowa, terapia indywidualna lub lekowa.

Musimy mieć jednak świadomość, że rezultaty nie przyjdą natychmiast. Aby dotrzeć do przyczyn zaburzenia, potrzeba sporo czasu i zaufania. Terapeuta z pewnością skupi się na tym, jak pacjent może sobie lepiej radzić z codziennością, ale powinien też wzmacniać strukturę osobowości pacjenta. Będzie on najprawdopodobniej dążył do przebudowy zaburzeń borderline w zaburzenia narcystyczne, które zdecydowanie lepiej poddają się leczeniu.

Żeby całkowicie wyjść z borderline, należy nastawić się na długoletnią kurację farmaceutyczną oraz psychoterapię indywidualną. Będzie to wymagać sporo wysiłku i determinacji przede wszystkim ze strony samego pacjenta.

Dodaj komentarz

do góry